Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

szczęśliwe dzieciJeśli chcesz, żeby twoje dzieci były szczęśliwe to sam/a zadbaj o swoje szczęście. Inaczej wszelkie starania, poświęcenie i opieka na nic się zdadzą. Tylko pogłębią twoją frustracje, którą przeniesiesz na dzieci. Przez to one staną się nieszczęśliwe tak jak ty i obarczą tym swoje dzieci.
Nasza tożsamość, stosunek do siebie i do życia kształtuje się przez relację z rodzicami. Dlatego kluczowa jest w tym ich tożsamość, to jak się czują i jak przeżywają świat. Jeśli są nieszczęśliwi, pomieszani wewnętrznie, wówczas nasza psychika i charakter zostanie ukształtowana na bazie tych jakości. Jeśli jednak będą zadowoleni z życia, z siebie i będą czuli wewnętrzny spokój, wówczas nauczymy się od nich tego samego. Dlatego właśnie stan psychiczny rodziców jest kluczowy w kształtowaniu tożsamości dziecka. Stąd tak ważne jest, żeby zadbali o swój komfort.

Znany brytyjski pediatra i psychoanalityk Donald Winnicott stworzył pojęcie „dostatecznie dobra matka”. Zgodnie z tym określeniem to kobieta, która potrafi pogodzić opiekę nad swoim dzieckiem z zaspokajaniem własnych potrzeb. Potrafi zajmować się sobą i dobrze się z tym czuje. Nie ma potrzeby poświęcać się kosztem własnych wyrzeczeń. Dlatego może cieszyć się macierzyństwem, które nie jest dla niej udręką. Dzięki temu jej dziecko nauczy się podobnej postawy życiowej. Będzie potrafiło zarówno zadbać o siebie jak i innych, jednocześnie ciesząc się życiem.

Fot. sweetlouise (pixabay)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *