Czy praca to kara?

„W radości więc i lekkości będziesz zdobywać pożywienie swoje” Księga Rodzaju 3:19

Wspomniany cytat nie jest prawdziwy. Jego prawdziwa treść to: „W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!” (Księga Rodzaju 3:19).

To ciekawe, jak biblijna treść wpływa na nasze życie. Wyobrażasz sobie, że prawdziwa jest wersja podana na początku? Czy życie nie byłoby lżejsze? Wiadomo bowiem, że spora część naszych przekonań ma swoje korzenie w religii. Podejście do pracy, do kobiet, do natury, jest w dużym stopniu częścią tradycji judeochrześcijańskiej i jest mocno zakorzenione w naszej zbiorowej świadomości.

Zgodnie więc z tym przekazem praca musi być ciężka i zwykle nie sprawia nam radości. W taki właśnie sposób zazwyczaj zarabiamy pieniądze. To nasz wzorzec kulturowy oparty na przesłaniu ze Starego Testamentu. Ciężka praca, oprócz wygnania z raju była przecież jedną z kar za przewinienie Adama i Ewy. Więc skoro bóg tak chciał to znaczy, że taki nasz los. Stąd jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że praca to smutna konieczność, i że zazwyczaj robimy to czego nie lubimy. Jednocześnie nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej.

A może by tak zamiast ww. cytatu popularyzować inny biblijny fragment? Oto moja propozycja: „Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? (…) A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich.” (Ewangelia Mateusza 6, 25-29).

Alan Watts, znany brytyjski filozof i mówca, odnosząc do ww. fragmentu powiedział żartem, że nigdy nie słyszał kazań na ten temat, bo pewnie byłyby wywrotowe i cała gospodarka mogłaby runąć.

To jak wygląda nasze życie w dużej mierze opiera się na przekonaniach. Dobrze jest wiedzieć, jakie jest ich źródło. Dzięki temu łatwiej można je zmienić.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *