Bądź odpowiedzialny!

To hasło może być ciężarem. Głównie dla osób, które źle pojmują poczucie odpowiedzialności. Najczęściej odpowiedzialność kojarzy się z powinnością, obowiązkiem, poświęcaniem się dla innych. A to często przytłacza, zwłaszcza gdy robimy coś z przymusu.

Niestety odpowiedzialność najmniej kojarzy się z relacją z samym sobą. Dla mnie dobrze pojęta odpowiedzialność to w pierwszej kolejności świadomość tego czego ja chcę, czego potrzebuję i odpowiadanie na własne potrzeby. To odpowiedzialność wobec siebie. Gdybyśmy najpierw odpowiadali na swoje świadome potrzeby to nie pakowalibyśmy się w sytuacje życiowe, których nie chcemy. Nie wchodzilibyśmy w toksyczne związki, nie wybieralibyśmy pracy, która nas męczy.

Bądź więc najpierw odpowiedzialny za siebie a dopiero potem za innych. Inaczej twoje życie będzie wielką ściemą, ciągłym udawaniem. Najpierw odpowiedz więc sobie czego naprawdę chcesz w ważnych sferach swojego życia. Następnie podążaj za tym, podejmuj wolne decyzje. To jest odpowiedzialność. Jeśli źle ci w związku, to zadaj pytanie – co ci w nim przeszkadza, czego chcesz, co jest dla ciebie ważne i wtedy podejmij decyzję co dalej. Jeśli męczy cię praca to odpowiedz sobie na podobne pytania i zdecyduj co dalej.

Bądź odpowiedzialny za siebie. Nie uszczęśliwiaj innych kosztem siebie w imię źle pojętego obowiązku. Bo to w ostatecznym efekcie nie działa, a osoby dla których się poświęcasz niewiele na tym skorzystają. Poza tym nie zostaniesz za to szczerze doceniony a twoja energia się szybko wyczerpie. Możesz być naprawdę dla innych tylko wtedy gdy najpierw będziesz dla siebie. Nie odwrotnie.

Bądź odpowiedzialny. Za siebie. Wiem, że to trudne. Sam tego doświadczam.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *